19/07/2024
Piątek
WAMECH Producent Wózków Przemysłowych Piotr i Albina Wąsik Spółka Jawna, 30-435 Kraków, ul. Torowa 3, 012 266 55 11, 266 82 73
Jak dobrać koła
14/06/2010

Aby prawidłowo dobrać koła do projektowanego wózka należy wziąć pod uwagę następujące zasady


1) Rzadko zdarza się, by wózek jeździł po idealnie równej nawierzchni. Należy zatem założyć, że w trakcie jazdy jedno z kół zawiśnie ponad podłożem i cały ciężar wózka przeniesie się na trzy koła. Dlatego dobierając koła należy przewidywany ciężar całkowity wózka wraz z ładunkiem podzieli przez 3 i otrzymany wynik traktować jako nośność jednego koła. Należy również wziąć pod uwagę, że często wózek ma do pokonania pozornie małe przeszkody w postaci progów, szyn, ubytków w nawierzchni itp. Wtedy, oprócz siły ciężkości, na koła działa siła oporu przeszkody. Najczęściej działa ona na dwa, a nawet na jedno koło. Aby zabezpieczyć się uszkodzeniem kół w takim przypadku należy ciężar całkowity wózka podzielić przez 2 i tak otrzymaną wielkość przyjąć jako nośność jednego koła.

2) Do jazdy po powierzchniach miękkich należy stosować koła twarde, a po nawierzchniach twardych – miękkie. Ma to na celu minimalizowanie oporów toczenia oraz hałasu. Od tej reguły są oczywiście wyjątki wynikające z innych warunków. Na przykład w środowiskach agresywnych takich jak mleczarnie czy zakłady mięsne zastosowanie kół innych niż twarde poliamidowe jest ryzykowne, mimo, że posadzki są twarde. Zawsze wymagany jest pewien kompromis.

3) Nośność kół to nie wszystko. Rodzaj nawierzchni, jej ewentualne nierówności i przeszkody, częstotliwość jazdy wózka decydują o doborze średnicy kół i łożyskowania.

4) Widelce kół wykonywane są z różnych materiałów: stal ocynkowana, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne. Podobnie materiały stosowane do produkcji samych kół są różnorodne i mogą spełniać najróżniejsze wymagania. Zależnie od wymagań środowiska, w którym pracować będzie wózek, a często od oczekiwań estetycznych użytkownika, można zastosować różne rozwiązania.

5) Przed przystąpieniem do projektowania dobrze jest skontaktować się z nami . Pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.


Dodane przez: wamech, wyświetleń: 9742

« powrót


Copyright © kola.pl
Realizacja: Intellect.pl